Liikkuvien työkoneiden klusteri Isot Koneet Keskustorilla -tapahtumassa
Isot Koneet Keskustorilla järjestettiin Tampereella jo neljännen kerran 2.–3.10.2026. Kestävän teollisuuden keskittymänä Tampereen seutu halusi esitellä tietotaitoa ja osaamistaan sekä herättää mielenkiintoa modernia ja innovatiivista alaa kohtaan.

Liikkuvien työkoneiden klusteri (SIX Mobile Work Machines) oli mukana kahtena päivänä
Yleisön päähuomion vei luonnollisesti isot koneet, joita oli esillä myös useilta jäsenyrityksiltä kuten Bronto Skylift, John Deere, Sandvik ja Kalmar.

Perjantaina oli koululaispäivä ja kaikki Tampereen alueen yläkoulujen 9-luokkalaiset oli kutsuttu tapahtumaan. Klusterin pisteellä oppilaille oli tarjolla Kahoot-visa, joka osoittautui hyvin suosituksi. Visassa kysyttiin mm. työkonealaan liittyvistä tulevaisuuden kasvunäkymistä, työpaikoista, sekä mahdollisista koulutuspoluista joidenka kautta on mahdollista päästä työskentelemään työkonealalla. Oli hienoa huomata, että vastausten perusteella nuoret olivat erittäin kiinnostuneita alan tarjoamista mahdollisuuksista ja selkeästi monelle tuli yllätyksenä se, kuinka monia erilaisia työtehtäviä alalla on ja tulee tulevaisuudessa olemaan.

Lauantaina oli vuorossa koko perheen päivä ja siellä klusterin pisteellä oli lasten ikisuosikki, onnenpyörä. Pääpalkintoina oli pieniä Mighty Machines teemaisia Lego-paketteja, jotka kylläkin loppuivat jo aamupäivän aikana, kun onnenpyörän suosio oli odotettuakin suurempi. Lisäksi tapahtumaa varten oli teetetty SIX Mobile Work Machines -teemaisia iloisia tarroja, kaikkiaan 300, ja kaikki menivät. Niille keille ei osunut pääpalkintoa tai tarraa oli tietenkin jaossa karkkeja. Jono oli taukoamaton läpi päivän ja aina välillä syntyi myös keskusteluja klusterista ja työkonealasta lasten vanhempien kesken.



